Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

Směrnice pro kvalitu povrchu sádrokartonových konstrukcí

V praxi se používají rozdílná, často subjektivní kritéria, která se kromé rovinnosti orientují především na optické vlastnosti (např. viditelnost formátu desek či viditelnost a zřetelnost spár). Pro tmelení sádrokartonových a sádrovlákitých desek Rigips byly za tímto učelem zavedeny čtyři stupné jakosti povrchu vytmelených sádrokartonových konstrukcí.

Stupeň jakosti Q1

Pro povrchy, na něž nejsou kladeny žádné optické (dekorativní) nároky, je postačujíci základní tmelení - zaplnění spár sádrokartonových desek a překrytí viditelných částí upevnovacích předmětu. Broušení, stejně jako nanášení tmelu mimo bezprostřední okolí spáry, se neprovádí.

Stupeň jakosti Q2

Pro povrchy, na něž nejsou kladeny obvyklé nároky na provedení povrchu, je určeno standardní tmelení-základní tmeleni Q1 a navíc dodatečné tmelení (tmelení "na jemno"). Po dokončení tmelení je nutné v připadě potřeby tmelené plochy přebrousit.

Stupeň jakosti Q3

Jsou-li na dokončený povrch kladeny zvýšené nároky, jsou nutná dodatečná opatření. Jedná se o speciální tmelení-standardní tmelení Q2 a navíc širší tmelení spár a přetažení zbývajícího povrchu kartónu vhodným tmelem pro konečnou úpravu. Po dokončení tmelení je nutné v případě potřeby tmelené plochy přebrousit.

Stupeň jakosti Q4

Pro splnění nejvýšších nároku na dokončený povrch je nutné celoplošné přetmelení, standardní tmelení Q2, široké tmelení spár a celkové přetmelení a vyhlazení povrchu vhodným tmelem (tlouštka vrstvy do 3mm). Po dokončení tmelení je nutně v případě potřeby tmelené plochy přebrousit. Pokud může být vzhled hotového povrchu ovlivnován "plochým" světlem, zabraňuje tato úprava nežádoucím efektům (např. změnám stínování nebo minimálním lokálním nerovnostem).