Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

Mapa - počasí

Kalendář

«  listopad 2024  »
poútstčtsone
1Památka zesnulých2Hubert3Karel
4Miriam5Liběna6Saskie7Bohumír8Bohdan9Evžen10Martin
11Benedikt12Tibor13Sáva14Leopold15Otmar16Mahulena / Den boje studentů za svobodu a demokracii17Romana
18Alžběta19Nikola20Albert21Cecílie22Klement23Emílie24Kateřina
25Artur26Xenie27René28Zina29Ondřej30Iva
Agáta

Hrdlořezy - kupte si nové byty ve strašidelné čtvrti

Článek MF Dnes.Tisíc nových bytů namísto zahrádkářské kolonie. A také rekonstrukce historické vily. Hrdlořezy, čtvrť s hrůzostrašným názvem, dostihl stavební boom.

Na místě bývalé zahrádkářské kolonie v Hrdlořezech v Praze 9, která se jmenovala Spokojenost a kde v posledních letech "spokojeně" přežívali v opuštěných zahradních domcích stále častěji bezdomovci, se začalo stavět Zelené město.

Tisíc nových bytů, park, obchodní centrum se supermarketem, kanceláře a hotel buduje developerská firma Lighthouse Group na hranici Prahy 9 a Prahy 3 při ulicích Koněvova, Spojovací a Českobrodská. První etapa projektu může být dokončená už během dvou let.

Na patnácti hektarech

Noví obyvatelé Zeleného města si mohou vybrat (byty se začaly prodávat letos na jaře) z bydlení v dvaceti osmi jednopodlažních domech a dvou jedenáctipodlažních domech.

Byty jsou v dispozicích od 1+kk po 4+kk s balkony nebo terasami, přičemž dvoupokojový byt se dá pořídit od dvou a půl milionu korun bez DPH.

V nabídce je nyní prvních dvě stě dvacet bytů. Z toho je volných šestasedmdesát, ostatní jsou prodané nebo rezervované.

V kratší než pětiminutové vzdálenosti od kteréhokoliv domu Zeleného města se nacházejí stanice tramvají a autobusu, které nové obyvatele zavezou do dvaceti minut do centra města a ještě dříve na stanici jakékoliv ze tří tras metra.

Další projekty se stavějí i připravuji

V Hrdlořezech se nestaví jen Zelené město. Dokončen už je také projekt Bydlení Smetanka s šestapadesáti byty.

Společnost Breton finišuje i na stavbě pěti bytových domů Bytové domy Hrdlořezská s dvaasedmdesáti byty.

Obdobný soubor, nazvaný Horní Hrdlořezská, je rozestavěn. Připravená je i dokumentace pro územní řízení pro Bytový komplex Divoké údolí s třiapadesáti byty, který by měl vyrůst při ulici Mezitraťová. Tady je investorem firma Divoké údolí.

Historická vila potřebuje opravu

V centru Starých Hrdlořez, které si zachovaly svůj původní charakter včetně návsi se zvoničkou z roku 1703, stojí další historicky zajímavý objekt, v němž by mohly jednou být i nové byty.

Jde o takzvanou Jiránkovu vilu. Antonín Jiránek byl mecenáš umění, jeho bratr Miloš zase impresionista ve figurální malbě. Celá budova vily z počátku osmnáctého století s rozsáhlým parkem je dnes v zuboženém stavu.

"Bohužel, stejně jsou na tom i ostatní hospodářské objekty v areálu, jejichž vznik lze datovat po roce 1600," říká vedoucí odboru výstavby a územního rozvoje městského úřadu Praha 9 Václav Vaněk.

Zatím ale není jasné, zda se v dohledné době dohodnou na rekonstrukci a následném využití historických budov vlastníci objektů a případní investoři. Vila se začala již opravovat.

Školy a školky nebudou stačit

Zatímco na některých jiných místech hlavního města starousedlíci nové projekty docela vítají, v Hrdlořezech jsou podle Vaňka spíš skeptičtí. Byli zvyklí na svůj klid i určitou izolovanost od ruchu velkoměsta, a o to s příchodem developerů definitivně přišli.

Do čtvrti se nastěhují postupně tisíce nových lidí a začnou chybět věci, kterých dřív bylo dost. Třeba místa ve školách a školkách. "Vpád investorů starousedlíci vnímají negativně. Roste dopravní zatížení v kdysi klidné lokalitě. Jenže právě fenomén klidu, izolovanosti a přírody přivábil developery do oblasti," vysvětluje Vaněk.

Radním Prahy 9 nejvíce vadí, že developeři stavějí jen nové byty, případně obchody či kanceláře. Nové školy a školky stavět nehodlají. Tato skutečnost může být podle Vaňka vážným důvodem, proč budou například rodiny s malými dětmi váhat, zda se pro bydlení ve čtvrti rozhodnou.

Kde najdete Hrdlořezy

Hrdlořezy leží ve východní části Prahy, nedaleko vrchu Tábor. Prakticky celé území patří městské části Praha 9, pouze malý proužek čtvrti je součástí Prahy 10. Hrdlořezy dnes žijí tak trochu odděleně od Prahy a vyvíjejí se v porovnání s okolím více živelně. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století patřily Hrdlořezy s tisícovkou obyvatel jako ves pod okres Žižkov.

Žádné vraždy, jen strašení pocestných Když řeknete Hrdlořezy, téměř každý usoudí, že kdysi se v obci muselo strašlivě vraždit. Kde jinde by se tak hrůzný název vzal?

Ano, v těchto místech řádili kdysi loupežní rytíři, ale tak zlé to zase nebylo. Hrůznou pověst čtvrti šířili kdysi dávno místní hospodští. V podstatě to od nich byl, jak by se dnes řeklo, dobrý marketingový tah. Pověstná hospoda, kde hospodští vyprávěli hostům o nebezpečí.

Nepřežil to jen Kapr

V sedmnáctém století byl v Hrdlořezech "zapíchnutý" pan Kapr z Kaprštejna. Tento člověk nebyl příznivcem češství a fungoval jako prokurátor při popravě jedena dvaceti českých pánů v roce 1621.

On jediný se tehdy podvolil, aby přeložil odsouzeným rozsudek, který byl celý v němčině. "Nikdo jiný z radních k tomu nenašel sílu," popisuje kronikář pražské městské části Praha 9 Miroslav Kuranda.

Dodává, že Kapr z Kaprštejna byl také velký svůdník, na což záhy doplatil. "Měl v Hrdlořezech vinice a muž, kterému svedl ženu, ho právě v těch vinících zapíchl," vysvětluje kronikář.

Mimo dostřel

Smrt Kapra z Kaprštejna je jedinou známou vraždou v této oblasti. Jenže tato událost neměla vliv na název obce, protože Hrdlořezy se už dávno jmenovala.

Na začátku šestnáctého století totiž čtvrtí vedly významné císařské cesty. A v okolních lesích byli loupežníci, kteří přepadávali a okrádali obchodníky vezoucí zboží. Majitelé panství raději nechali rozšířit silnici, aby se lapkové nemohli schovávat v křoví a aby povozy na ní byly vzdáleny na tehdejší dostřel pistole.

Raritou byla jedna silnice, která vedla skrz dvůr. "Vybudovala se tak kvůli bezpečnosti. Proto, aby diplomaté, kteří zde nocovali, byli ochráněni stejně jako jejich náklad," říká Kuranda.

Hospodští to měli promyšlené, strašili pocestné, aby vydělali

Na noc se brány dvoru zamykaly. Kolik v těchto místech bylo přepadeno a okradeno obchodníků, nikdo netuší, avšak byli to sami hospodští, kteří tyto historky o vraždění vykládali na potkání a oživovali. A proč?

"No přece, aby pocestné vystrašili, což znamenalo, že každý z nich pak raději zaplatil nějaký peníz za jídlo a nocleh v hostinci, než by se utábořil někde na mýtině nebo cestoval přes noc," doplňuje Kuranda. Budova, kde hostinec v Hrdlořezech byl, stojí dodnes, ale jako restaurace už neslouží.