Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

Parkety nebo plovoucí, laminátová podlaha

Linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, klasické parkety, nebo koberec? Co převládá ve vašich domácnostech, čemu fandíte vy? Pojďme se podívat jaké mají výhody a nevýhody nejpoužívanější podlahové krytiny.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahyZ hlediska vlastností tohoto typu podlahy je vhodná do obýváků a ložnic. I když je její cena vyšší, vykompenzuje se to dlouhou životností. Vyžaduje však složitější ošetřování. Po určitém čase třeba parkety přebrousit a přelakovat. Pokud máte domácího mazlíčka, vyhněte se používání chemických přípravků a upřednostněte ekologické laky. Dřevěné podlahy vám vydrží napříč generacemi.

Nevýhodou těchto podlah je že jsou méně odolné proti poškození a časem mění barvu. Také jsou náročnější na údržbu a mají vyšší pořizovací náklady. Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále méně. Proto si spousta lidí oblíbila laminátové podlahy.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahyLaminátové podlahy jsou velmi odolné, nemění barvu a navíc jsou i levné. Lehká údržba je samozřejmostí, podobně jako nízká cena. Minimálně 20 let vám budou bezpečně sloužit a vy s nimi budete maximálně spokojeni. Velmi dobře vedou teplo a jsou snadné na pokládku.

Nevýhodou je, že pády ostrých předmětů na ní zanechávají stále následky. Oproti dřevu a dlažbě má nižší cenu, ale i kratší životnost. Nevyžaduje si však speciální úpravu. Stačí ji občas navoskovat a umýt s navlhčeným hadrem. Moderní design laminátových podlah nemusí vyhovovat všem. Imitace dřeva je zkrátka jen napodobeninou, která pravé dřevo nenahradí.