Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

  • Zateplovací systémy
  • Tloušťky izolantu
  • Struktury omítek
  • Druhy omítek

Druhy omítek

Minerální šlechtěná omítka - nepatří mezi nejmodernější materiály, které by se v dnešní době ve velké míře používaly, nicméně je možné ji použít. Její výhodou je poměrně nízká cena, nevýhodou je ovšem obtížnější aplikace (jedná se o sypkou pytlovanou směs, kterou je potřeba míchat s vodou, což u ostatních jmenovaných druhů omítek odpadá) a také právě nutnost povrchového ošetření fasádní barvou.

Naproti tomu pastovité omítky (akrylátová, silikátová a silikonová) odpovídají trendu moderní doby, která klade nároky na jednoduchost a rychlost zpracování. Jedná se o materiály již namíchané do aplikační konzistence v kbelíku k okamžitému použití. Jejich cena je vyšší než u minerálních omítek, ale odpadá zde nutnost použití fasádní barvy. Pokud vezmeme jednotlivé druhy pastovitých omítek, liší se tyto od sebe svými vlastnostmi i cenou (stručně):

Akrylátová omítka - je cenově nejdostupnější, pevná, voděodpudivá. Je nutné počítat s měnší odolností proti ušpinění, nedoporučuje se na zateplovací systémy s minerální vlnou.

Silikátová omítka - paropropustná omítka používaná zejména na izolant z minerální vlny, přirozeně odolná proti mechům a řasám.

Silikonová omítka - spojuje nejlepší vlastnosti obou výše uvedených omítek, vyniká navíc výbornou pružností a nejmenší špinivostí, čemuž odpovídá i cena.

Silikonsilikátová omítka - základem je silikátová omítka, ovšem se zvýšenou odolností proti ušpinění.

Všechny tyto omítky lze použít za Vámi zamýšleným účelem - volba kokrétního druhu omítky záleží čistě na Vašich preferencích, stejně tak i její zrnitost. Pokud si nejste jist s výběrem zrnitosti, předložíme k nahlédnutí vzorkovník struktur šlechtěných omítek.